Google # Hash Code Challenge'e Hazır Mısın?
Hakkında
Hackathon
28 Şubat 2019; 19:30 - 23:30
GAU Hub | Girne Amerikan Üniversitesi
Girne, Kıbrıs
#CodeGAU


Takimini kur, GAU Hub'da kodla ve Google Paris'e gitme şansı yakala! Hash Code ile Google katılımcılara gercek bir Google Muhendislik problemi soracak, ve bu problemi takim olarak 4 saatte cozme şansına sahip olacaksiniz. Tum Avrupa, Orta Dogu ve Afrika ile eş zamanli olarak yapilacak olan yarışmada diger takimlarla real-time olarak yarisip, Finallerde Google Paris'e gitme hakkini kazanabilirsiniz. Canlı skor-tablosuyla performansınızın nasıl kıyasladığını görebilirsiniz.

Hash Code tüm Üniversite öğrencilerine ve çalışanlara açıktır. Ön Eleme Turu 1 Mart 2019'de 19:30'da GAÜde yapılacaktır. Kendi laptopunuz ve tercih ettiğiniz bir programlama dilini kullanarak yarışabilirsiniz!

Ön eleme turunu geçen takımlar Google Dublin'deki Final turuna davet edilecek ve çeşitli Google hediyeleri kazanmaya hak kazanacaklar. Paris'e giden takımlar diğer developerlar ve Google çalışanları ile de tanışma fırsatı yakalayacak ve teknoloji alanında farklı sunumlar ve konuşmalar dinleme şansı yakalayacaktır!

Hash Code bir Google etkinliğidir. Tüm mühendislik öğrencilerininin katılımı tavsiye edilir. Sorularinızı year@gau.edu.tr adresine atabilirsiniz.
Kurallar
Başvuru
Başvuruların her ikisini de lütfen doldurunuz.
SSS
+ Yarışma tüm ülke vatandaşlarına açık mı?
- Kırım, Sudan ve Suriye vatandaşları Hash Code'da yarışamazlar. Yarışma Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'daki tüm tanınan ülke vatandaşlarına açıktır. GAU Hub olarak bu konuda herhangi bir esneklik gösteremeyeceğimizi üzülerek belirtiriz. Lütfen vatandaşı olduğunuz ülkenin katılım şartnamesindeki listede olup olmadığını kayıt yapmadan kontrol ediniz. Lütfen Google Hash Code yarışma kurallarını inceleyiniz. Katılabilen ülke vatandaşlarını Annex A'da bulabilirsiniz: https://codingcompetitions.withgoogle.com/terms/
+ Takımımızda hem öğrenciler hem de çalışanlar var - karma bir takım olabilir miyiz?
- Evet. Tek kural: hepiniz mutlaka 18 yaş üstü olmalısınız. Juri değerlendirmesinde öğrenci-takımlarını ve çalışan-takımlarını ayrı kategoride puanlayacak. Karma grupların değerlendirmesi her iki kategorinin kıyaslaması sonucunda olacaktır.
+ Etkinlik ne zaman olacak?
- 28 Şubat 2019'da.
+ Etkinliğe katılabilmek için GAÜ'de öğrenci mi olmalıyım?
- Hayır. Hash Code Google herkese açıktır. GAU Hub olarak biz de herkese açık bir etkinlik planlıyoruz.
+ Etkinlik Türkçe mi olacak?
- Hayır. Etkinlik İngilizce olacaktır. GAÜ ön eleme turunda İngilizce bilen görevliler hazır olacaktır. Soru sorabilirsiniz. Finallerde böyle bir destek olmayacaktır.
+ Ödüller neler?
Başarılı takımlar Paris'teki finale katılmaya hak kazanacaklar. Bunun haricinde tüm GAU Hub'ta yarışan takımları motive etmek için sürprizlerimiz de olacaktır. Etkinlik sonunda yarışmacılar Girne Amerikan Üniversitesi'nden Katılım Sertifikaları almaya hak kazanacaktır.
+ Judge Sistemi nedir?
- Judge sistemi, takımınızı oluşturduğunuz ve GAU Hub'a kayıt olacağınız, problem setlerine ulaşabileceğiniz ve cevaplarınızı yükleyeceğiniz sistemin adıdır. Hash Code'a kayıt olduğunuz hesap bilgilerinizle giriş yapmalısınız. Kayıt yaptıktan 48 saat içerisinde bu sisteme erişebieceksiniz.
+ Takımımı değişmek istiyorum bu mümkün mü?
- Evet. 17 Şubata kadar grubunuzu değişebilirsiniz. Tek başına kalan yarışmacılar otomatik olarak diskalifiye olur.
+ Etkinliğe nasıl hazırlanabiliriz?
- Google Hash Code sitesini ziyaret edip geçmiş yıllardaki soruları değerlendirmenizi tavsiye ederiz. http://bit.ly/2kssOkg Ayrıca Judge sistemine girdiğinizde takım olarak çözmeniz için bir deneme round'u sizi bekliyor olacak. Bu denemeyi takım olarak çözdüğünüzde puanınızı görebilirsiniz. Soru ile ilgili sorularınızı Hash Code G+ sayfasına koymanızı tavsiye ederiz. Diğer yarışmacılardan ve Google Çalışanlarından yardım alabilirsiniz - >https://plus.google.com/u/0/communities/100335450389840710512
+ Başka tavsiyeniz var mı?
- Programa dilleri kadar bu yarışmada Algoritma bilgisinin de faydalı olduğunu düşünüyoruz. Etkinlik tarihine kadar bu konuda da kendinizi ilerletmenizi tavsiye ederiz.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_algorithms
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_data_structures
+ Eğer finallere kalırsak, Google konaklama ve ulaşım masraflarımızı karşılayacak mı?
- Finalistler kendi konaklamalarından ve ulaşımlarından sorumlu olacaktırlar. Bu harcamalarını karşılayabilmeleri için yarışmacılar Google'dan seyahat bursu almak için başvurabilirler (100 - 500 EURO arası). Eğer bu burslar için uygun bulunurlarsa alacakları burslar Final Etkinliği sonrasında ödenecektir.
+ Puanlama hakkinda daha fazla bılgı verebilir misiniz?
- Hash Code'da çözmeniz için bir problem sorusu verilecektir. Bu dosyada problem sorusuna ek olarak cevabınızın hangi formatta olması gerektiği, cevapların nasıl puanlanacağı bilgisi de olacaktır. Takımınız cevaplarını Judge sistemine yükleyecektir. Cevabınız eğer doğruysa hemen puanlanacaktır. Takımınız sisteme istediği kadar cevap yükleyebilir. Takımınızın final notu, yarışma süresinde aldığınız puanların en yüksek olanı kabul edilecektir. Cevabınızın doğru olabilmesi için kuraları doğru takip etmelisiniz ve doğru dosya formatında (genellikle Zip dosyası) olmalıdır. Cevabınızdaki source code'u text dosyası olarak Judge Sistemine girmeniz gerekecektir. Kodunuzun işlediğini kontrol etme yükümlülüğü size aittir. Kendi laptobunuzda bunu kontrol etmelisiniz. Kodunuz kalitesi veya orjinalliği üstünden puanlanmayacaktır. Fakat, juri tarafından kodunuzun orjinalliği ödüle laik bulunabiilir ve başka ödüller kazanma şansınız olabilir.
+ Sonuçları nasıl açıklanacak?
- Ön eleme turu sonunda Juri 2 kategoride skorları sıralayacak: 1. Öğrenciler Puan Tablosu, 2. Çalışanlar Puan Tablosu. Buna göre her kategorideki başarılı takımlar Finale davet edilecektir.
+ Finallerde başka ödüller de var mı?
- İlk 3e giren yarışmacılara verilecek ödüller haricinde, tüm finale kalan yarışmacılara Başarı Belgesi ve Google Hediye Çantası verilecektir.
+ Juride kimler var?
- Juri Google Mühendislerinden oluşacaktır. Takımların cevaplarını değerlendirecek olmaları haricinde, juri gelen cevapları inceleyerek yarışmacılar arasında fair-play olduğundan, yani adil ve dürüst bir çalışma yaptıklarını da denetleyecektirler. Juri yarışmanın herhangi bir anında yarışmacıları veya takımları kural ihlalinden diskalifiye etme şansına sahiptir.
+ Ön eleme sonuçlaı ne zaman açıklanacaktır?
- Sonuçlar 5 Mart 2019'a kadar Google tarafından tüm yarışmacılara bildirilecektir. Bu tarih Google tarafından değiştirilebilir.